Jesenný zážitok aktívneho občianstva

 

Autumn Training“ v Pescare bol pre mňa nateraz najlepším ESN zážitkom tohto roka!

A čo vlastne je Autumn Training? AT je súčasťou cyklu tréningov v rámci programu Eduk8, ktorý je zameraný na vzdelávanie a trénovanie našich členov. Mohla som si vybrať spomedzi troch tém, ktoré sa všetky točili okolo nosnej témy aktívneho občianstva. Môj „track“ bol „Participation Through Volunteering“ a venovali sme sa najmä otázkam toho, aký je rozdiel medzi dobrovoľníctvom a participáciou, ako vieme prakticky povzbudiť ďalších do dobročinnej aktivity a ako môžeme naše dobrovoľníctvo premeniť na občiansku aktivitu. Strávili sme 5 dní intenzívnymi workshopmi, naša skupina sa poriadne spoznala a okrem rozvoja v tejto téme sme sa mohli posunúť aj osobnostne. Ako?

Tréningy Eduk8 sú postavené na neformálnom vzdelávaní. Jedna z výhod (a zároveň jedno z rizík) tejto formy vzdelávania je, že nikdy vopred neviete, čo všetko sa naučíte. V skupine sa učíme jeden od druhého, zdieľame svoje nápady, aktívne sa zapájame nielen rozprávaním ale aj počúvaním a samotný výstup z workshopu sa vopred nedá predpovedať. Naša skupina si perfektne sadla a myslím, že v mnohých oblastiach ma donútila pozerať sa na veci inak.

Samozrejme nás to aj namotivovalo. Celý tréning sa končil vlastným projektom, ktorý by sme sami chceli implementovať u nás. Môj projekt, na ktorom som spolupracovala s Niki z Grécka sa týka on-line kampaní a sérii tzv.živých knižníc.

Som veľmi vďačná, že v rámci ESN existujú aj takéto možnosti tréningov. Náročnosť bola oveľa vyššia ako náročnosť workshopov na National Platforms, najmä preto, že sme mohli v jednej téme ísť úplne do hĺbky a pracovať na nej 5 dní (čiže cca 30 hodín). V prípade, že zvažujete prihlášku na ďalší Eduk8, ja vám to len vrelo odporúčam!

Ak vás zaujíma ešte viac o tom, ako funguje Eduk8, aké sú možnosti a čo konkrétne som sa tam naučila, píšte mi email alebo správu, pokojne aj na Instagrame #timkablog

 

Timea Krauszová